Mehmet Köse

Mehmet Köse

As a self-taught developer, I’ve been around web technologies for ten years and still counting. I truly believed the web, passionately waited to be improved the web standards and capabilities of web browsers. Interested in real-time technologies, used WebSockets. I've Involved open-source movement, built some packages in Javascript and Python. Eversince websites became proper apps with state management, routing, etc... I learned React.js and focused on frontend development. Since the day I started doing front-end, I'm building Progressive Web Applications.

Dağıtık sistemler üzerine

Geçtiğimiz birkaç sene BTC sağolsun ekonomi okur yazarı oldum, paranın icadından girdim blockchainden çıktım. Yetinmeyip blockchain üzerine basit çaplı bir web uygulaması yazdım. Bir hype’dır kapıldık, eğlenecek güzel bir oyun alanı çıktı. Deneyimledim, bir çok şey öğrenmiş oldum.

Bu tarz konularla az da olsa vakit geçirmişseniz dağıtık çalışan her sistem fazlaca ilginizi çekmeye başlıyor. Bittorrent, email, rss hayatımda sürekli olan herhangi bir teknoloji iken, boş vakit bulduğumda kesinlikle üzerine amacının dışında değişik fikirler denemek isteyebileceğim teknolojiler haline geldiler.

Velhasılı, bu yazıyı Medium denen sitenin blogculuk ölürken tüm insanları toparlayıp, yıllarca bedava hizmetler verip, işini iyi de yaparak pazarı domine ettiği, ama 2019 senesiyle beraber çirkin yüzünü göstermeye başlayıp insanları kendi yazılarına dahi sokmamaya çalışması, yazarları ücretli tarafa çekmek istemesi, geçmek istemeyenler (dev.to) ile çirkin münasebetler yaşadığı bir zaman diliminde blog, blogroll, rss gibi şeyleri düşünürken yazmaya karar verdim.

Merkezileşme altın çağını yaşıyor ama bilgi bir noktadan sonra döner dolaşır dağıtık/federal yapılara transfer olur diye düşünüyorum.